Asijská avantgarda

Performance + Koncert

DanceLab - neděle 18. 6. ve 20 h

Sin Cha Hong

korejská hvězda avantardního tance v Praze !

Sin Cha Hong, choreografka, tanečnice, zpěvačka a spisovatelka, je jednou z nejvlivnějších korejských umělkyň 20. století. Ou Jian-ping - více prezident pro výzkum v oblasti zahraniční taneční čínské Národní taneční akademie, nazval Sin Chu Hong jako "květinu západního avantgardního tance s asijskými kořeny" a staví ji na úroveň Isadory Duncan, či Marthy Graham. Německé noviny Ostthüringer Zeitung o ní napsaly, "Sin Cha Hong je známá korejská a americká tanečnice na úrovni naší Piny Bausch" (1998)

Poté, co vyhrála nejvyšší ocenění výtvarných kritiků s jejím debutem "Morning" v New Yorku, založila Laughing Stone Dance Theatre a spolupracovala s umělci jako John Cage, Yuji Takahashi, Margaret Leng Tan a Nam June Paika. The New York Times ji ocenil za ".... ohromující ticho".

Sin Cha učila také na Pekingské taneční akademii jako hostující profesorka a jako stipendistka Fulbrightovy nadace na různých univerzitách v Korei. Po 25ti letém pobytu v zahraničí, se v roce 1993 vrátila do své vlasti , kde založila Laughing Stone Dance Group Inc. Je aktivní v předních veřejných vystoupeních a ve vedení meditačních seminářů. V letech 1994-2011 byla zakladatelkou Juksan International Arts Festival, který se proslavil jako mezinárodní festival avantgardního umění.

Sin Cha Hong získala ocenění Žena dneška (1982), Cenu kultury Joong-ang (1989), Kulturní cenu Kim Swoo Geun nadace' (1996), Paradise Award (Kultura a umění) ( 1997), Grand Prize za kulturu Korejské republiky (2003), stejně jako různé ceny amerických a japonských státních i soukromých reprezentačních organizací, jako je NEA (National Endowment for the Arts), Hawaijská státní nadace pro kulturu a umění , Asian Cultural Council a Japan Foundation.

Její autobiografie "Výmluva na svobodu" se stala bestsellerem a byla přeložena do japonštiny a čínštiny.


Koncert k poslechu a meditaci:

Hearn Gadbois (perkuse a bubny)

Marek Matvija (japonská flétna Shakuhachi)

vstupné: Kč 200,-